Едукација

 Дисплазија на колк кај бебиња

Дисплазија на колкот е малформација или неразвиеност на ацетабулумот. Вродената дисплазија на колкот значи дека зглобот на колкот не е целосно формиран при раѓањето. Оваа малформација е 6 пати почеста кај девојчињата во споредба со момчињата. Конгениталното (вродено) исчашување (луксација) пак преставува изместување на главата на бутната коска (колкот) од нејзината централна позиција во ацетабулумот.

Прочитај повеќе »

5 ВЕЖБИ КОИ ГО ПОДОБРУВААТ ДРЖЕЊЕТО НА ТЕЛОТО

Долготрајното (неправилно) седење или која било друга положба, во која со часови поминувате во текот на работниот ден, има штетно влијание врз вашето држење. Покрај тоа, дебелината е еден од факторите кои придонесуваат за лошо држење – го менува тежиштето нанапред и повлекува низа други неправилности на телото. Лошото држење на телото доведува до болки

Прочитај повеќе »

Корисни совети за во зима за лица со попреченост

Студеното време може да биде опасно за секого, особено за постарите и лицата со попреченост. Сепак, постојат неколку начини кои може да ви помогнат да се подготвите за ниски температури. Во овој блог, ќе ви дадеме неколку совети кои ќе ви помогнат вам и на вашите најблиски да останете безбедни во најстудените месеци од годината.

Прочитај повеќе »

Зошто да одберете ортопедски чевли за вашите деца?

Она што често забораваме е дека стапалата се многу важни за целокупното здравје, бидејќи кога се деформирани, страда целото тело. Последиците од несоодветната грижа за стапалата можат да бидат многубројни, од проблеми со ‘рбетот, колената, карлицата… Самиот факт што на нив има 7.000 нервни завршетоци покажува колку се тие важни. Која е целта на ортопедските

Прочитај повеќе »

Повторно на училиште: Како да го подготвите детето доколку носи ортоза или протеза?

Се ближи почетокот на учебната годината! Вашето дете треба да се врати на училиште со својата ортоза или протеза. Во продолжение ви даваме неколку совети како да го подготвите. Закажете преглед со вашиот ортотичар или протетичар Децата брзо растат. Затоа треба да закажете преглед кај ортотичар или протетичар за да провери, дали помагалото треба да

Прочитај повеќе »

Ишијас – интезивна болка во половината

Ишијас е збир на тегоби предизвикани од притисок и/или иритација на нервот ишијадикус и не претставува специфична болест. Лумбоишиалгија е состојба која се манифестира со болка во долниот дел на грбот, со различен интензитет, поради што опсегот на движење е ограничен. Како се манифестира болката? Болката од долниот дел на грбот зрачи кон ногата до

Прочитај повеќе »

Појас за половина – помалку болка, поголема стабилност

Речиси 80% од населението, барем еднаш во текот на животот, се соочиле со болка во половината. Најдобро решение при акутна болка и повреди е носење на лумбален појас, кој ја намалува напнатоста во грбот, дава поддршка, ја подобрува циркулацијата и држењето на телото. Според истражувањата, со носење на лумбален појас, за 52% се намалува зависноста

Прочитај повеќе »

Докажан и ефикасен третман на сколиоза

Кај сколиозата, коските на ‘рбетот се поместуваат и ротираат, што доведува до негово искривување. Најчесто се дијагностицира во пред тинејџерските и тинејџерските години (11-16 години) за време на периодите на раст. Клиничкиот термин за сколиоза на оваа возраст е „адолесцентна идиопатска сколиоза“. Зборот „идиопатска“ значи дека не e позната причината. Се јавува кај 5% од

Прочитај повеќе »

Зошто е важно да одберете инвалидска количка по ваша мерка?

Инвалидската количка не е само дел од опремата што ви е потребна, таа е помагало што ќе ви овозможи да имате квалитетен живот. Затоа е важно да биде изработена индивидуално по ваша мерка. Во продолжение ќе ви споделиме неколку работи на кои морате да внимавате при изборот  на инвалидска количка. Одредете ја правилната положба на

Прочитај повеќе »

Третман на сколиоза со индивидуален корсет

Кај сколиозата, коските на ‘рбетот се поместуваат и ротираат од местото каде што треба да биде средината на’ рбетот, предизвикувајќи тој да се криви. Иако може да влијае на секого на која било возраст, сколиозата најчесто се дијагностицира на возраст од 9 до 16 години и е позната како адолесцентна идиопатска сколиоза. Кога на рендген

Прочитај повеќе »

Што да очекувате во процесот на лекување на сколиозата?

Евалуација/Мерење/Изработка Дијагнозата обично ја поставува педијатар, физијатар или ортопед кој го прават планот на лекување. Ако кривата на сколиозата кај вашето дете е поголема, најверојатно ќе се препорача корсет за сколиоза. Докторот одредува колку часа дневно треба да се носи корсетот и ќе ве упати до Центарот за ортотика и протетика Славеј за изработка на

Прочитај повеќе »

Причини и видови на сколиоза

Кај сколиозата, коските на ‘рбетот се поместуваат и ротираат, создавајќи кривини. Иако може да се појави кај секого, на било која возраст, најчесто се дијагностицира на возраст од 9 до 16 години и почесто се јавува кај девојчиња, во споредба со момчиња. Постојат повеќе видови на сколиоза врз основа на причината и возраста, на која

Прочитај повеќе »

Болка во преден дел на коленото

Болката во предниот дел на коленото генерално се опишува како болка околу чашката на коленото (патела). Типичен термин за ова е „синдром на пателофеморална болка“ (PFPS). Се работи за воспалителен процес на ткивото помеѓу пателата и главата на бедрената коска во коленото. Што е патела? Зглобот на коленото е спој на три коски, бедрената коска

Прочитај повеќе »

Вежби за релаксирање на мускулите во грбот

Напнатоста и болката во грбот може да се намалат со одредени вежби. Во продолжение ви даваме неколку вежби препорачани од физиотерапевти кои се изведуваат во легната положба на грб.   Загревање со дишење со дијафрагма Секогаш е добро да го започнете тренингот со загревање. Ова дишење може да ви помогне да се ослободите од напнатоста.

Прочитај повеќе »

Болка во половина во бременост

Во бременоста, телото на жената се менува на многу начини – жените добиваат тежина, оток на некои делови од телото, гадење, зголемена потреба за мокрење, чувство на замор, исцрпеност, итн. Сето ова е последица на бројни хормонски, физички и емоционални промени. Еден од честите проблеми е и болката во половина која може да се јави

Прочитај повеќе »

Вежби за зајакнување на скочниот зглоб

Додека се движите или спортувате, скочниот зглоб и околните мускули апсорбираат многу притисок, што може да доведе до повреда. Илјадници луѓе секој ден се повредуваат при симнување по скали, носење на високи потпетици или при спортување и трчање.  Добрата вест е дека можете да ги зајакнете мускулите и лигаментите на скочниот зглоб. Со ова ќе

Прочитај повеќе »

Бонтон однесување кон лица со попреченост

Поголем дел од луѓето се збунети и изненадени, кога треба да комуницираат со лице кое има некаква попреченост. Најчесто се плашат дека со своите постапки и зборови, ненамерно ќе го повредат соговорникот. За да се олесни секојдневниот живот на лицата со попреченост, и да се поттикнат луѓето да направат контакт без страв, создаден е бонтон

Прочитај повеќе »

Со пешачење до подобро здравје

Пешачењето е наједноставна физичка активност што можете да ја правите секојдневно. На пример, ако одите на работа со автомобил, паркирајте 2 километри подалеку од вообичаеното и пешачете. Со овој едноставен начин ќе поминете 4 километри дневно, без значајно да ги менувате секојдневните активности. Дополнително, пешачењето е бесплатно и не ви е потребна посебна опрема. Кои

Прочитај повеќе »

5 вежби за релаксирање на вратот

Современата технологија е најголема причина за болка во вратот. Часови поминати пред компјутер, со главата поставена нанапред, доведува до напрегање на вратните мускули. Овие мускули се под постојан стрес и оптоварување, што доведува до појава на напнатост и болка. За да се ублажи оваа болка, прво мора компјутерот да се постави во ниво на очите

Прочитај повеќе »

Сè што треба да знаете за Мултиплекс Склероза

Мултиплекс склероза е автоимуна болест која влијае на централниот нервен систем (ЦНС). Зборот „склероза“ доаѓа од грчки збор што значи лузна. Бидејќи оваа состојба создава многу лузни во  централниот нервен систем, таа е позната како „мултиплекс склероза“, што во буквален превод значи „многу лузни“. Што е централен нервен систем и како функционира? Централниот нервен систем

Прочитај повеќе »

Седум ефикасни вежби за корисници на инвалидска количка

Вежбањето можеби е последно нешто што ви паѓа на ум поради ограничената подвижност со инвалидска количка. Но, добрата вест е дека можете и треба да вежбате. Во продолжение ви даваме неколку вежби кои ќе ви помогнат за: Подобрување на опсегот на движење и тонирање на мускулите; Повеќе сила, издржливост и флексибилност; Одржување на нормална телесна

Прочитај повеќе »

Повреди при скијање

Секоја година, на скијачките терени се случуваат голем број повреди. Во последните години бројот е намален, но се менува природата на повредите. Порано најчести беа на потколеницата, но денес тоа се повреди на коленото и на горните екстремитети (најчесто палецот и рамото). Повредите при скијање се поврзани со повеќе фактори: опрема, вештини за скијање (и

Прочитај повеќе »

Едноставни совети за цврсти коски

Слабите и кршливи коски не мора да бидат дел од процесот на стареење. Вашите коски се живо ткиво кое се обновува. Коскената маса го достигнува својот врв помеѓу 20. и средината на 30. години. Во продолжение, ве советуваме како да ја зачувате густината на вашите коски во било која возраст. Калциум: зошто ви е потребен?

Прочитај повеќе »

Совети за безгрижно патување со вашата протеза

Кога патувате, вашата протеза може да биде изложена на услови и стресови, различни во споредба со вашата секојдневна рутина. Во продолжение ви даваме неколку корисни информации, за да бидеме сигурни дека сте добро подготвени и можете да уживате во секоја минута од вашето патување. На што треба да размислувате пред патување? Проверете ја функцијата и

Прочитај повеќе »

Болка во колено

Коленото е еден од најкомплексните зглобови во човечкото тело. Затоа речиси и да не постои човек што барем еднаш во животот не почувствувал болка во коленото. Болката може да биде со послаб или посилен интензитет, акутна или хронична. Во секој случај, може многу да иритира и да го отежни секојдневното функционирање.   Како се манифестира

Прочитај повеќе »

Мозочен удар, клиничка слика и симптоми

Мозочниот удар е водечка причина за инвалидитет во светот и втора причина за смртност. Она што е важно да се напомене е дека може да се јави во било која возраст, во секое време и секаде. Но, добрата вест е ако навреме се препознаат симтомите и веднаш се почне со лекување, може да се спречат

Прочитај повеќе »

Осум најчести прашања и одговори за сколиоза

Сколиозата се јавува и кај двата пола, но почеста е кај девојчињата во споредба со момчињата, особено во пубертетот и адолесценцијата, кога поради хормонални промени децата нагло растат и се развиваат. Ризикот од сколиоза постои се додека детето расте и се развива, односно до моментот кога ќе заврши растот и развојот на коските и затоа

Прочитај повеќе »

Што да направите доколку вашето дете носи ортоза или протеза?

Ортозите имаат важна улога во поддршка на развојот на децата и во третман на одредени деформитети. Протезите пак се надомест за изгубен дел од екстремитет и се важни за нормално секојдневно функционирање на детето. Во продолжение ви даваме неколку совети што треба да направите доколку вашето дете носи ортоза или протеза. Поставување на протеза или

Прочитај повеќе »

Рамно стапало во детска возраст

Медијалниот лак (надолжен лак) на стапалото се подигнува при одење или стоење и на тој начин се распределува тежината на целото стапало. Рамно или испуштено стапало е состојба каде медијалниот лак е спуштен и речиси целосно се прилепува на подот. Во повеќето случаи е нормална појава кај бебиња, деца, па дури и кај адолесценти. Од

Прочитај повеќе »

Синдром карпал тунел- вежби кои можете да ги направите во канцеларија

Карпал тунел синдромот претставува медицинска состојба која настанува како резултат на зголемен притисок на n.medianus, кој минува низ т.н carpal tunnel-ов простор. Поради честите движења на рачниот зглоб, нервот се воспалува и доаѓа до негово надразнување. Симптомите се вкочанетост и болка во горната половина на раката и дланката. Најчесто се јавува кај жени на возраст

Прочитај повеќе »

Начинот на спиење влијае врз здравјето

Со зголемување на денот и бројот на сончеви часови, хормонот на сон- мелатонини се лачи помалку. Тоа значи дека имаме помала потреба за сон, но тоа сепак не значи дека ќе се разбудите одморени и чувствувајќи се свежо. Како и секогаш, квалитетот е поважен од квантитетот, па затоа за квалитетен сон, најважно е да се

Прочитај повеќе »

Протетика на горни екстремитети

Цел на секое протетичко решение е добивање на што подобра функција со што поприроден изглед на протезата. Во Центарот за ортотика и протетика Славеј А.Д. Скопје се изработуваат разни видови протези за горни екстремитети. Со нашите производи се опфатени речиси сите индикации и нивоа на ампутации. Протезите за горни екстремитети ги делиме во три групи:

Прочитај повеќе »

Ортопедски чевли

Ако стапалото го надгледуваме како орган за чекорење, тогаш чевлите се соодветното средство за тие чекори. Ортопедските чевли се ортопедско помагало за рехабилитација и справување со патолошките состојби на стапалото. Исто така и за решавање на проблемите од плускавци, калуси, халукс, валгус, шилци во пета. Тие можат да служат и за лица со различна должина

Прочитај повеќе »

Ајде да зборуваме за сколиозата со д-р Велика Лабачевска

П: Моето дете беше дијагностицирано со “адолесцентна идиопатска сколиоза” – што да правам?O: Откако ќе се постави дијагнозата дека детето има сколиоза, зависно од степенот на кривината се преземаат следниве мерки: Aко кривината е со големина од 10-20 степени терапијата е со вежби кои се строго индивидуални и се прилагодени спрема бројот и видот на кривините,

Прочитај повеќе »

Ајде да зборуваме за сколиозата – Со Проф. Д-р Спец. Ортопедски Хирург Зоран Божиновски

Разговаравме со Проф. Д-р Спец. Ортопедски Хирург Зоран Божиновски – ЈЗУ Универзитетска Kлиника за Tрауматологија, Oртопедски болести, Aнестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар за тоа како да се детектира, симптомите кои следуваат како и третманите на сколиозата.   П: Дали сколиозата боли? О: Сколиозата, односно искривувањето на ‘рбетот не боли, меѓутоа деформитетот доведува до

Прочитај повеќе »
Shopping Cart