Витамин Ц – 500 мг

Шифра: VITC500 Категорија: Ознака:

190,00 ден

Doc Vitamin C е додаток во исхраната кој содржи 500 mg аскорбинска киселина. Една таблета комплетно за здравје и убавина. Doc Vitamin C е во форма на таблети со продолжено ослободување и е дизајниран да се ослободи во подолг временски период.

Витаминот Ц е есенцијален витамин, што значи дека не може да се произведе човечкотот телото. Витамин Ц, исто така познат како “аскорбинска киселина”, е хранлив состојка растворлива во вода и е моќен антиоксидант, кој го штити телото од слободните радикали. кои играат клучна улога во процесот на стареење.

Опис

Научно докажани придобивки од земање на витамин Ц додатоци
во исхрана:

 • Витаминот Ц придонесува за одржување на нормалната функција на имунолошкиот систем за време и по интензивна физичка активност.
 • Силен антиоксиданс кој може да го намали ризикот од хронични заболувања.
 • Витаминот Ц придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем.
 • Витаминот Ц придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес.
 • Витаминот Ц придонесува за намалување на замор.
 • Витаминот Ц помага во производство на колаген за нормална функција на крвните садови, нормална функција на коските, нормална функција на ‘рскавицата, нормална функција на непцата, нормална функција на кожата, нормална функција на забите.
 • Витаминот Ц придонесува за нормален енергетски метаболизам.
 • Витаминот Ц придонесува за нормално функционирање на нервниот систем.
 • Витаминот Ц придонесува за нормална психолошка функција.
 • Витаминот Ц придонесува за регенерација на намалената форма на витамин Е.
 • Витаминот Ц ја зголемува апсорпцијата на железото.

Коментари

Се уште нема коментари.

Впишете прв коментар за “Витамин Ц – 500 мг”
Shopping Cart