Магнезиум 300мг

Шифра: MG300HF Категорија: Ознака:

280,00 ден

Doc Magnesium. Магнезиумот е клучен минерал што му е потребен на човечкотот тело за одржување на целокупното здравје. Магнезиумот допринесува за нормално функционирање на нервниот систем и за здрави коски.

Магнезиумот е еден од оние есенцијални минерали кои помагаат во апсорпцијата на калциум од страна на човечкото тело и игра голема улога во создавањето и зајакнувањето на коските и забите. Една таблета комплетно за здравје и убавина. Покрај тоа, тој игра улога во повеќе од 300 ензимски реакции во телото, вклучувајќи го и распаѓањето на храната, синтезата на масни протеини и киселини и трансферот на нервните импулси.

Опис

Меѓу другото Магнезиумот помага во:

 • Придонесува за намалување на замор и замор
 • Придонесува за нормална психолошка функција
 • Придонесува за одржување на нормални коски
 • Придонесува за одржување на нормални заби
 • Магнезиумот има улога во процесот на клеточната поделба
 • Придонесува за нормален метаболизам
 • Придонесува за нормално формирање на сврзното ткиво
 • Придонесува за заштита на клетките од оксидативен стрес
 • Го олеснува запекот.
 • Ги олеснува симптомите при мигрена и главоболки.
 • Го подобрува здравјето на срцето.
 • Го олеснува пременструалниот синдром.
 • Ја олеснува анксиозноста.
 • Помага во производството на колаген.
 • Антиинфламаторни (антивоспалително) дејство.
 • Ги зголемува нивоата на енергија.
 • Стимулира апсорпција на минерали

Коментари

Се уште нема коментари.

Впишете прв коментар за “Магнезиум 300мг”
Shopping Cart