Edukim

 Дисплазија на колк кај бебиња

Дисплазија на колкот е малформација или неразвиеност на ацетабулумот. Вродената дисплазија на колкот значи дека зглобот на колкот не е целосно формиран при раѓањето. Оваа малформација е 6 пати почеста кај девојчињата во споредба со момчињата. Конгениталното (вродено) исчашување (луксација) пак преставува изместување на главата на бутната коска (колкот) од нејзината централна позиција во ацетабулумот.

Lexo më shumë »

5 ВЕЖБИ КОИ ГО ПОДОБРУВААТ ДРЖЕЊЕТО НА ТЕЛОТО

Долготрајното (неправилно) седење или која било друга положба, во која со часови поминувате во текот на работниот ден, има штетно влијание врз вашето држење. Покрај тоа, дебелината е еден од факторите кои придонесуваат за лошо држење – го менува тежиштето нанапред и повлекува низа други неправилности на телото. Лошото држење на телото доведува до болки

Lexo më shumë »

Корисни совети за во зима за лица со попреченост

Студеното време може да биде опасно за секого, особено за постарите и лицата со попреченост. Сепак, постојат неколку начини кои може да ви помогнат да се подготвите за ниски температури. Во овој блог, ќе ви дадеме неколку совети кои ќе ви помогнат вам и на вашите најблиски да останете безбедни во најстудените месеци од годината.

Lexo më shumë »

Pse të zgjidhni këpucët ortopedike për fëmijët tuaj?

Ajo që shpesh harrojmë është se këmbët janë shumë të rëndësishme për shëndetin e përgjithshëm, sepse kur deformohen, i gjithë trupi vuan. Pasojat e kujdesit jo të duhur për këmbët mund të jenë të shumta, që nga problemet me shtyllën kurrizore, gjunjët, legenin... Vetë fakti që mbi to ka 7000 mbaresa nervore, tregon se sa të rëndësishme janë.

Lexo më shumë »

Повторно на училиште: Како да го подготвите детето доколку носи ортоза или протеза?

Се ближи почетокот на учебната годината! Вашето дете треба да се врати на училиште со својата ортоза или протеза. Во продолжение ви даваме неколку совети како да го подготвите. Закажете преглед со вашиот ортотичар или протетичар Децата брзо растат. Затоа треба да закажете преглед кај ортотичар или протетичар за да провери, дали помагалото треба да

Lexo më shumë »

Shiatiku – dhimbje të forta në bel

Shiatiku është një numër dhimbjesh të shkaktuara nga trysnia dhe/ose pezmatimi i nervit shiatik dhe nuk është një sëmundje specifike. Lumboshiatiku është një gjendje e manifestuar me dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, me forcë të ndryshme, për shkak të së cilës, mundësitë e lëvizjes janë të kufizuara.

Lexo më shumë »

Rripi i mesit - më pak dhimbje, më shumë stabilitet

Pothuajse 80% e popullsisë, të paktën një herë në jetë, janë përballur me dhimbje në bel. Zgjidhja më e mirë për dhimbjet akute dhe lëndimet është vendosja e një rripi të mesit, i cili redukton tendosjen në shpinë, ofron mbështetje, përmirëson qarkullimin dhe qëndrimin. Sipas hulumtimeve, duke vendosur një rrip mesit, varësia nga ilaçet për dhimbjet e shpinës reduktohet për 52%.

Lexo më shumë »

TRAJTIMI EFIKAS I DËSHMUAR I SKOLIOZËS

Te skolioza, eshtrat e kurrizit zhvendosen dhe rrotullohen, duke shkaktuar shtrembërimin e tij. Diagnostikohet më së shpeshti gjatë viteve të paraadoleshencës dhe të adoleshencës (11-16), periudhës së rritjes. Termi klinik prë skoliozën e kësaj moshe është “skoliozë idiopatike adoleshente”. Fjala “idiopatike” do të thotë që nuk dihet shkaku. Shfaqet te 5% e adoleshentëve dhe më shpesh te vajzat sesa te djemtë.

Lexo më shumë »

Зошто е важно да одберете инвалидска количка по ваша мерка?

Инвалидската количка не е само дел од опремата што ви е потребна, таа е помагало што ќе ви овозможи да имате квалитетен живот. Затоа е важно да биде изработена индивидуално по ваша мерка. Во продолжение ќе ви споделиме неколку работи на кои морате да внимавате при изборот  на инвалидска количка. Одредете ја правилната положба на

Lexo më shumë »

Третман на сколиоза со индивидуален корсет

Кај сколиозата, коските на ‘рбетот се поместуваат и ротираат од местото каде што треба да биде средината на’ рбетот, предизвикувајќи тој да се криви. Иако може да влијае на секого на која било возраст, сколиозата најчесто се дијагностицира на возраст од 9 до 16 години и е позната како адолесцентна идиопатска сколиоза. Кога на рендген

Lexo më shumë »

Што да очекувате во процесот на лекување на сколиозата?

Евалуација/Мерење/Изработка Дијагнозата обично ја поставува педијатар, физијатар или ортопед кој го прават планот на лекување. Ако кривата на сколиозата кај вашето дете е поголема, најверојатно ќе се препорача корсет за сколиоза. Докторот одредува колку часа дневно треба да се носи корсетот и ќе ве упати до Центарот за ортотика и протетика Славеј за изработка на

Lexo më shumë »

Причини и видови на сколиоза

Кај сколиозата, коските на ‘рбетот се поместуваат и ротираат, создавајќи кривини. Иако може да се појави кај секого, на било која возраст, најчесто се дијагностицира на возраст од 9 до 16 години и почесто се јавува кај девојчиња, во споредба со момчиња. Постојат повеќе видови на сколиоза врз основа на причината и возраста, на која

Lexo më shumë »

Dhimbje në pjesën e përparme të gjurit

Dhimbja në pjesën e përparme të gjurit në përgjithësi përshkruhet si dhimbje rreth kapakut të gjurit (patella). Një term tipik për këtë është "sindroma e dhimbjes patellofemurale" (PFPS). Është një proces ndezës i indit midis patellës të gjurit dhe kokës së femurit në gju.

Lexo më shumë »

Болка во половина во бременост

Во бременоста, телото на жената се менува на многу начини – жените добиваат тежина, оток на некои делови од телото, гадење, зголемена потреба за мокрење, чувство на замор, исцрпеност, итн. Сето ова е последица на бројни хормонски, физички и емоционални промени. Еден од честите проблеми е и болката во половина која може да се јави

Lexo më shumë »

Вежби за зајакнување на скочниот зглоб

Додека се движите или спортувате, скочниот зглоб и околните мускули апсорбираат многу притисок, што може да доведе до повреда. Илјадници луѓе секој ден се повредуваат при симнување по скали, носење на високи потпетици или при спортување и трчање.  Добрата вест е дека можете да ги зајакнете мускулите и лигаментите на скочниот зглоб. Со ова ќе

Lexo më shumë »

Бонтон однесување кон лица со попреченост

Поголем дел од луѓето се збунети и изненадени, кога треба да комуницираат со лице кое има некаква попреченост. Најчесто се плашат дека со своите постапки и зборови, ненамерно ќе го повредат соговорникот. За да се олесни секојдневниот живот на лицата со попреченост, и да се поттикнат луѓето да направат контакт без страв, создаден е бонтон

Lexo më shumë »

Со пешачење до подобро здравје

Пешачењето е наједноставна физичка активност што можете да ја правите секојдневно. На пример, ако одите на работа со автомобил, паркирајте 2 километри подалеку од вообичаеното и пешачете. Со овој едноставен начин ќе поминете 4 километри дневно, без значајно да ги менувате секојдневните активности. Дополнително, пешачењето е бесплатно и не ви е потребна посебна опрема. Кои

Lexo më shumë »

5 вежби за релаксирање на вратот

Современата технологија е најголема причина за болка во вратот. Часови поминати пред компјутер, со главата поставена нанапред, доведува до напрегање на вратните мускули. Овие мускули се под постојан стрес и оптоварување, што доведува до појава на напнатост и болка. За да се ублажи оваа болка, прво мора компјутерот да се постави во ниво на очите

Lexo më shumë »

Gjithçka që duhet të dini për sklerozën multiple

Skleroza multiple është një sëmundje autoimune që prek sistemin nervor qendror (SNQ). Fjala "sklerozë" vjen nga një fjalë greke që do të thotë mbresë. Për shkak se kjo gjendje krijon shumë blana në sistemin nervor qendror, njihet si "skleroza multiple", që fjalë për fjalë do të thotë "shumë plagë".

Lexo më shumë »

Lëndime gjatë skijimit

Çdo vit, një numër i madh lëndimesh ndodhin në pistat e skive. Vitet e fundit numri është ulur, por natyra e lëndimeve po ndryshon. Në të kaluarën, ato ishin më të zakonshme në pjesën e poshtme të këmbës, por sot janë lëndime në gju dhe në gjymtyrët e sipërme (kryesisht gishtin e madh dhe shpatullën). Lëndimet e skijimit lidhen me disa faktorë: pajisjet, aftësitë e skijimit (dhe të rënies) dhe vetëvlerësimi. Kushtet e motit dhe cilësia e pistës janë gjithashtu të rëndësishme.

Lexo më shumë »

Едноставни совети за цврсти коски

Слабите и кршливи коски не мора да бидат дел од процесот на стареење. Вашите коски се живо ткиво кое се обновува. Коскената маса го достигнува својот врв помеѓу 20. и средината на 30. години. Во продолжение, ве советуваме како да ја зачувате густината на вашите коски во било која возраст. Калциум: зошто ви е потребен?

Lexo më shumë »

Болка во колено

Коленото е еден од најкомплексните зглобови во човечкото тело. Затоа речиси и да не постои човек што барем еднаш во животот не почувствувал болка во коленото. Болката може да биде со послаб или посилен интензитет, акутна или хронична. Во секој случај, може многу да иритира и да го отежни секојдневното функционирање.   Како се манифестира

Lexo më shumë »

Мозочен удар, клиничка слика и симптоми

Мозочниот удар е водечка причина за инвалидитет во светот и втора причина за смртност. Она што е важно да се напомене е дека може да се јави во било која возраст, во секое време и секаде. Но, добрата вест е ако навреме се препознаат симтомите и веднаш се почне со лекување, може да се спречат

Lexo më shumë »

Осум најчести прашања и одговори за сколиоза

Сколиозата се јавува и кај двата пола, но почеста е кај девојчињата во споредба со момчињата, особено во пубертетот и адолесценцијата, кога поради хормонални промени децата нагло растат и се развиваат. Ризикот од сколиоза постои се додека детето расте и се развива, односно до моментот кога ќе заврши растот и развојот на коските и затоа

Lexo më shumë »

Што да направите доколку вашето дете носи ортоза или протеза?

Ортозите имаат важна улога во поддршка на развојот на децата и во третман на одредени деформитети. Протезите пак се надомест за изгубен дел од екстремитет и се важни за нормално секојдневно функционирање на детето. Во продолжение ви даваме неколку совети што треба да направите доколку вашето дете носи ортоза или протеза. Поставување на протеза или

Lexo më shumë »

Рамно стапало во детска возраст

Медијалниот лак (надолжен лак) на стапалото се подигнува при одење или стоење и на тој начин се распределува тежината на целото стапало. Рамно или испуштено стапало е состојба каде медијалниот лак е спуштен и речиси целосно се прилепува на подот. Во повеќето случаи е нормална појава кај бебиња, деца, па дури и кај адолесценти. Од

Lexo më shumë »

Синдром карпал тунел- вежби кои можете да ги направите во канцеларија

Карпал тунел синдромот претставува медицинска состојба која настанува како резултат на зголемен притисок на n.medianus, кој минува низ т.н carpal tunnel-ов простор. Поради честите движења на рачниот зглоб, нервот се воспалува и доаѓа до негово надразнување. Симптомите се вкочанетост и болка во горната половина на раката и дланката. Најчесто се јавува кај жени на возраст

Lexo më shumë »

Начинот на спиење влијае врз здравјето

Со зголемување на денот и бројот на сончеви часови, хормонот на сон- мелатонини се лачи помалку. Тоа значи дека имаме помала потреба за сон, но тоа сепак не значи дека ќе се разбудите одморени и чувствувајќи се свежо. Како и секогаш, квалитетот е поважен од квантитетот, па затоа за квалитетен сон, најважно е да се

Lexo më shumë »

Протетика на горни екстремитети

Цел на секое протетичко решение е добивање на што подобра функција со што поприроден изглед на протезата. Во Центарот за ортотика и протетика Славеј А.Д. Скопје се изработуваат разни видови протези за горни екстремитети. Со нашите производи се опфатени речиси сите индикации и нивоа на ампутации. Протезите за горни екстремитети ги делиме во три групи:

Lexo më shumë »

Këpucë ortopedike

Ако стапалото го надгледуваме како орган за чекорење, тогаш чевлите се соодветното средство за тие чекори. Ортопедските чевли се ортопедско помагало за рехабилитација и справување со патолошките состојби на стапалото. Исто така и за решавање на проблемите од плускавци, калуси, халукс, валгус, шилци во пета. Тие можат да служат и за лица со различна должина

Lexo më shumë »

Le të flasim për skoliozën me dr. Velika Labaçevskën

P: Fëmija im u diagnostikua me "skoliozë idiopatike adoleshente" - çfarë duhet të bëj?? O: Pasi të përcaktohet diagnoza që fëmija ka skoliozë, në varësi të shkallës së lakimit, ndërmerren këto masa: Nëse lakimi është 10-20 shkallë, terapia bëhet me ushtrime rreptësisht individuale dhe të përshtatura me numrin dhe llojin e lakimeve, ushtrime simetrike ose asimetrike;

Lexo më shumë »
Shopping Cart