Вангел

Болка во половина во бременост

Во бременоста, телото на жената се менува на многу начини – жените добиваат тежина, оток на некои делови од телото, гадење, зголемена потреба за мокрење, чувство на замор, исцрпеност, итн. Сето ова е последица на бројни хормонски, механички и емоционални промени. Еден од честите проблеми е и болката во половина која може да се јави …

Болка во половина во бременост Read More »

Вежби за зајакнување на скочниот зглоб

Додека се движите или спортувате, скочниот зглоб и околните мускули апсорбираат многу притисок, што може да доведе до повреда. Илјадници луѓе секој ден се повредуваат при симнување по скали, носење на високи потпетици или при спортување и трчање.  Добрата вест е дека можете да ги зајакнете мускулите и лигаментите на скочниот зглоб. Со ова ќе …

Вежби за зајакнување на скочниот зглоб Read More »

Со една рака можам да го освојам светот

Маја Костовска е млада жена која има сила и храброст, како што вели да го освои светот. И покрај тоа што има хемипареза, и тешко ги движи десната нога и рака, за неа не постојат ограничувања. Тешка операција на глава На само 16 години има сообраќајна несреќа, од која се здобива со тешки повреди на …

Со една рака можам да го освојам светот Read More »

Ванчо Каранфилов – Славеј ми подари втор живот

На 22 годишна возраст како возач на товарно возило, доживеав сообраќајна несреќа и веднаш ми беше ампутирана левaта нога, 11 см на натколеницата. Се разбудив после операција… шок. Не можев да поверувам, да се соземам и да се помирам со новата состојба во која се наоѓав. Срцето ќе ми препукнеше, пробував да се средам и …

Ванчо Каранфилов – Славеј ми подари втор живот Read More »

Бонтон однесување кон лица со попреченост

Поголем дел од луѓето се збунети и изненадени, кога треба да комуницираат со лице кое има некаква попреченост. Најчесто се плашат дека со своите постапки и зборови, ненамерно ќе го повредат соговорникот. За да се олесни секојдневниот живот на лицата со попреченост, и да се поттикнат луѓето да направат контакт без страв, создаден е бонтон …

Бонтон однесување кон лица со попреченост Read More »

Со пешачење до подобро здравје

Пешачењето е наједноставна физичка активност што можете да ја правите секојдневно. На пример, ако одите на работа со автомобил, паркирајте 2 километри подалеку од вообичаеното и пешачете. Со овој едноставен начин ќе поминете 4 километри дневно, без значајно да ги менувате секојдневните активности. Дополнително, пешачењето е бесплатно и не ви е потребна посебна опрема. Кои …

Со пешачење до подобро здравје Read More »

5 вежби за релаксирање на вратот

Современата технологија е најголема причина за болка во вратот. Часови поминати пред компјутер, со главата поставена нанапред, доведува до напрегање на вратните мускули. Овие мускули се под постојан стрес и оптоварување, што доведува до појава на напнатост и болка. За да се ублажи оваа болка, прво мора компјутерот да се постави во ниво на очите …

5 вежби за релаксирање на вратот Read More »

Дејвид Филипс – Постигнувам многу повеќе благодарение на Exopulse Mollii

Дејвид Филипс е стравствен и талентиран параолимписки стрелец од Велс. На 12. годишна возраст ја открил својата љубов и талент кон стрелаштвото и се натпреварувал до 18. година. Поради работата и семејните обврски тој донел одлука престане да спортува. Во 1996 година му е дијагностицирана мултиплекс склероза, дијагноза која предизвикува широк спектар на симптоми како …

Дејвид Филипс – Постигнувам многу повеќе благодарение на Exopulse Mollii Read More »

Сè што треба да знаете за Мултиплекс Склероза

Мултиплекс склероза е автоимуна болест која влијае на централниот нервен систем (ЦНС). Зборот „склероза“ доаѓа од грчки збор што значи лузна. Бидејќи оваа состојба создава многу лузни во  централниот нервен систем, таа е позната како „мултиплекс склероза“, што во буквален превод значи „многу лузни“. Што е централен нервен систем и како функционира? Централниот нервен систем …

Сè што треба да знаете за Мултиплекс Склероза Read More »

Седум ефикасни вежби за корисници на инвалидска количка

Вежбањето можеби е последно нешто што ви паѓа на ум поради ограничената подвижност со инвалидска количка. Но, добрата вест е дека можете и треба да вежбате. Во продолжение ви даваме неколку вежби кои ќе ви помогнат за: Подобрување на опсегот на движење и тонирање на мускулите; Повеќе сила, издржливост и флексибилност; Одржување на нормална телесна …

Седум ефикасни вежби за корисници на инвалидска количка Read More »

Shopping Cart